एनसेल टावरमा विस्फोट र आगजनी :२८ जना पक्राउ

एनसेल टावरमा विस्फोट र आगजनी :२८ जना पक्राउ

  • Post author:
  • Post category:देश
  • Post comments:0 Comments

काठमाडौँ — ललितपुरलगायत कम्तीमा दश जिल्लाका एनसेल टावरमा एकै दिन शृंखलाबद्ध बम विस्फोट र आगजनीले गृह प्रशासनमाथि गम्भीर सुरक्षा चुनौती पैदा भएको छ । ललितपुरको नख्खुस्थित कार्यालयमा गराइएको विस्फोटमा एक व्यक्तिको मृत्यु भएको छ भने दुई घाइते भएका छन् ।

काठमाडौंको कमलपोखरीमा फेला परेको बम शुक्रबार राति नेपाली सेनाले डिस्पोज गरेको थियो । विस्फोट र आगजनीमा नेक्रवित्रम चन्द (विप्लव) नेतृत्वको माओवादीको संलग्नता रहेको आशंका गरिए पनि यकिन भइसकेको छैन । विप्लव समूहले पनि कुनै दाबी गरेको छैन ।

ललितपुरमा बम विस्फोट गराइएको थियो भने बागलुङ, रौतहट, कास्की, काभ्रे, रूपन्देही, पूर्वी नवलपरासी, कञ्चनपुर, म्याग्दी र अछाममा आगजनी गरिएको हो । प्रहरीले ललितपुर विस्फोटमा संलग्न भएको आशंकामा ६ र अन्य जिल्लामा आगजनीमा संलग्न आशंकामा २२ जनालाई पक्राउ गरेको छ ।
गृहमन्त्री रामबहादुर थापा र प्रहरी महानिरीक्षक सर्वेन्द्र खनाल विस्फोटमा घाइते भएकालाई भेट्न शनिबार ललितपुरस्थित मेडिसिटी अस्पताल पुगेका थिए । भेटमा थापाले घटना दुःखद रहेको बताउँदै घाइतेहरूको उपचार सरकारले गर्ने जनाए । ‘विस्फोटका घटना देशव्यापी रूपमा घटाइएको छ, दोषीलाई कानुनको कठघरामा ल्याउँछौं,’ मन्त्री थापाले भने, ‘आपराधिक घटना नियन्त्रणमा सरकारले कठोर कदम उठाउँछ ।’
स्रोतका अनुसार उक्त भेटबाट फर्केलगत्तै गृहमन्त्री थापा र प्रहरी महानिरीक्षक खनालबीच घटनाबारे गोप्य छलफल भएको थियो । त्यस क्रममा गृहमन्त्रीले घटनाबारे गम्भीर रूपमा अनुसन्धान र दोषीको पहिचान गर्न निर्देशन दिए । शुक्रबारका घटनाहरूलगत्तै विप्लव माओवादीका केन्द्रीयस्तरका नेतामाथि थप निगरानी बढाइएको र संवेदनशील ठाउँहरूमा सुरक्षाकर्मी बढाइएको स्रोतले जनायो ।
गृहमन्त्रीका प्रमुख राजनीतिक सल्लाहकार सूर्य सुवेदीले पनि घटनालाई गृह मन्त्रालयले गम्भीर रूपमा लिएर अनुसन्धान अगाडि बढाइसकेको जनाए । ‘हामीले घटनालाई विभिन्न कोणबाट केलाउने काम गरिरहेका छौं,’ विप्लव माओवादीको रणनीतितर्फ संकेत गर्दै उनले भने, ‘घटना कसले र कुन उद्देश्यले गराएको हो भन्नेतिर पनि हामीले हेरेका छौं ।’ यसबारे उच्च प्रहरी अधिकारीसँग आइतबार बैठक बसेर कसरी अगाडि बढ्ने भन्ने छलफल गरिने उनले जानकारी दिए ।
विस्फोट र आगजनीसँगै प्रहरी प्रधान कार्यालयले सुरक्षा सतर्कता बढाएको जनाएको छ । प्रहरी प्रवक्ता एसएसपी उत्तमराज सुवेदीले यी घटनाबारे गम्भीरताका साथ अनुसन्धान भइरहेको कान्तिपुरलाई बताए । ललितपुरको विस्फोटले प्रहरीलाई थप संवेदनशील बनाइदिएको उल्लेख गर्दै अनुसन्धानमा काठमाडौं र ललितपुर प्रहरी परिसरका साथै महानगरीय प्रहरी अपराध महाशाखाका र प्रहरी प्रधान कार्यालयअन्तर्गतको विशेष ब्युरो खटिएको उनले बताए ।
प्रहरी स्रोतका अनुसार नख्खुमा भएको विस्फोट र कमलपोखरीमा भेटिएको कुकर बमको प्रकृति एउटै देखिन्छ । ‘यी दुई घटनासँगै आठै जिल्लामा भएका आगजनीमा एउटै समूहको हात हुन सक्ने हाम्रो निष्कर्ष छ,’ प्रहरी स्रोतले भन्यो, ‘अन्य दुर्गम स्थानका टावरमा पनि क्षति पुर्‍याइएको हुन सक्छ ।’
विस्फोट र आगजनीका शृंखलाबद्ध घटनापछि मुलुकभर विशेष सुरक्षा योजनाअन्तर्गत जाँच, प्रहरी परिचालन र सूचना संकलन तीव्र बनाइएको प्रवक्ता सुवेदीले जनाए । ‘प्रहरीेले उच्च सतर्कता बढाएको छ,’ उनले भने, ‘हामी गम्भीर अनुसन्धानमा जुटेका छौं । संलग्नहरूको छिट्टै पहिचान हुनेछ ।’
नख्खु विस्फोटमा संलग्न आशंकामा प्रहरीले ६ जनालाई पक्राउ गरेको छ । पक्राउ परेकामा एनसेल कार्यालयकै दुई सुरक्षागार्ड र अन्य ४ जना छन् । महानगरीय प्रहरी परिसर जावलाखेलका एसएसपी रवीन्द्रबहादुर धानुकले सीसीटीभी फुटेजका आधारमा दुई सुरक्षागार्डलाई नियन्त्रणमा लिएको बताए । ‘शंकास्पद अन्य ४ जनालाई पनि नियन्त्रणमा लिएका छौं,’ उनले भने, ‘ठाउँ–ठाउँमा सिभिल प्रहरी परिचालन गरिएको छ ।’
आगजनी–बागलुङको मूलपानी, निसीखोला र गल्कोटका३ टावर– रौतहटको चन्द्रपुर, गैंडाटारस्थित टावर– पोखरा चन्द्रकालिका डाँडास्थित टावर– काभ्रेको कोसीपारिभुम्लुस्थित टावर– रूपन्देहीको गैंडहवा गाउँपालिका सूर्यपुरको टावर– पूर्वी नवलपरासीको मध्यविन्दु नगरपालिकास्थित टावर– कञ्चनपुरको शुक्लाफाँटा नगरपालिकास्थित टावर– म्याग्दीका ४ रअछामको १ टावर

# kantipurdaily

Leave a Reply