चुरोट भन्दा घातक छ वायु प्रदुषण, घटाउदै छ जिन्दगीको ४ साल

चुरोट भन्दा घातक छ वायु प्रदुषण, घटाउदै छ जिन्दगीको ४ साल

  • Post author:
  • Post category:हेल्थ
  • Post comments:0 Comments

सबै यो कुराहरु संग प्रचितनै छन्, वायु प्रदुषण जीवनको लागि खतरनाक हो । तर भर्खरैको अध्ययनमा,जीवनमा वायु प्रदुषणको असर एचआईभी वा एड्स भन्दा पनि खतरनाक वायु प्रदुषण हुन्छ ।

मानिसहरु यदी वायु प्रदुषण संग नाता न गासने हो भने ४.३ वर्ष ज्यादा जिउने छन् ।
शिकागो विश्वविद्यालय को शोधकर्ताहरु ले नया वायु गुणवत्ता जीवन सुचकांक –एकयुएलआई) तैयार गरेको छन् , जस्को अनुसार कि हवा मा सामिल भएको प्रदुषक प्रति व्यक्ति औसत जीवन अवधी १.८ वर्ष सम्म कम गरिदिन्छ । एक्युएलआई को अनुसार यो प्रदुषण विश्व भर मा मानिस को स्वास्थ्यको लागि एक घातक खतर हो । जीवन प्रत्याशा पर यसको प्रभाव एचआईवी वा एड्स तथा टीबी संक्रमक बीमारी को अलावा सिगरेट पीउने तथा युद्ध को खतरा भन्दा अधिक खतरनाक हो ।


वायु प्रदुषण को कारणले स्तन कैंसर को खतरा
युनिवर्सिटी आँफ शिकागो को एनर्जी पाँलिसि इंस्टीटयुट को प्रोफेसर माइकल ग्रीनस्टोन भन्ने गरिन्छ । आज विश्व भर मानिसहरु यस्तो हवा मा सांस लिदै छन जुन स्वास्थ्यको लागि धेरै हानिकारक छ । वायु प्रदुषण सघनांक प्रदुषण को स्तर लाल,भुरा तथा हरे रंग में देखने गर्दछ । विश्व जनसंख्या को करिब ७५ प्रतिशत मानिसहरु नेपाल यस बिषयमा दिशानिर्देशों को अनुरुप भई दिदा औसतन ४.३ वर्ष ज्यादा जिवित रहने छन् ।

Leave a Reply